

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 12 Ω |
| Max Power Dissipation | 550 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 18 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 20.8 mA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Power Dissipation | 3 W |
| Zener Current | 83 mA |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 200 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2562
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15408
Ext.Price$0.15408
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15408 | $0.15408 |
| 10 | $0.13727 | $1.37270 |
| 50 | $0.12230 | $6.11500 |
| 100 | $0.10649 | $10.64900 |
| 500 | $0.09273 | $46.36500 |
| 1000 | $0.08928 | $89.28000 |
| 3000 | $0.08595 | $257.85000 |
| 5000 | $0.08134 | $406.70000 |
